Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Wyjazd uczniów punktu katechetycznego do Studziwod, Sak i Zaleszan

22.09.2015

19 września wczesnym rankiem, najmłodsze dzieci z naszego Punktu Katechetycznego wraz z rodzicami i opiekunami m. Jolą, m. Dorotą i p. Martą wyruszyli na dwudniową wycieczkę na Podlasie.

Wyprawa rozpoczęła się wizytą w Muzeum Małej Ojczyzny we wsi Studziwody (obecnie dzielnica Bielska Podlaskiego). Gospodarze Doroteusz Fionik i Anna Fionik powitali nas w kłuni poczęstunkiem przygotowanym zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Otrzymaliśmy w prezencie snopek zboża, który w podlaskiej tradycji stawiany był na Święta Bożego Narodzenia zamiast choinki. Zwiedziliśmy też drewniany dom rodziny Kondratiuków z 1925 roku oraz prawie 200-letni dom mieszczański rodziny Antychowiczów. Obejrzeliśmy zabytkowe przedmioty codziennego użytku: wyroby garncarskie, bednarskie, tkackie wraz z uruchomionym warsztatem oraz eksponaty etnograficzne: żarna, kosze, beczki, narzędzia stolarskie, kołowrotki itp.. Dzieciom najbardziej podobały się tańce i zabawy ludowe, które przygotowała dla nich Pani Ania. Wszyscy poczuli atmosferę jaka panowała na wsi naszych dziadków.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do wsi Dubiażyno gdzie uczestniczyliśmy w uroczystościach poświęcenia kapliczki i kompozycji rzeźbiarskiej poświęconej Bieżeństwu w latach 1915-1922. W ramach uroczystości uczestniczyliśmy w prezentacji filmu Jerzego Kaliny „Bieżeńcy”, spektaklu w wykonaniu grupy „Antrakt” oraz koncertach naszej zaprzyjaźnionej „Żemerwy” oraz grupy „Rodyna”. Prezentacja filmu skłoniła nas do refleksji i dyskusji nad historią naszych przodków. Dla niektórych, szczególnie tych starszych uczestników wycieczki, było to nowe spojrzenie na naszą historię. Wypowiedzi uczestników akcji Bieżeństwa oraz świadków tych smutnych wydarzeń zapadły mocno w naszej pamięci.

Wieczorem, kiedy wszyscy marzyli już o odpoczynku, nie obyło się oczywiście bez „cichej integracji wieczornej” w nieformalnych strojach J.

W niedzielę o poranku udaliśmy się do cerkwi św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach. Uczestniczyliśmy w Boskiej Liturgii, której przewodniczył o. ihumen Tymoteusz. Większość z nas przystąpiła do sakramentu spowiedzi i priczastja. Wysłuchaliśmy pouczającego kazania oraz pokłoniliśmy się cudotwórczej ikonie św. Dymitra. Po nabożeństwie o. Włodzimierz opowiedział nam o wydarzeniach związanych z cudotwórczą ikoną św. Dymitra oraz historii Monasteru. Następnie udaliśmy się do Monasteru  gdzie przy pachnącym poczęstunku mieliśmy możliwość rozmowy z o. Włodzimierzem.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Żeński Dom Zakonny św. Katarzyny w Zaleszanach. Przełożona Monasteru s. Elżbieta pokazała nam Cerkiew pw. św. Katarzyny oraz opowiedziała o tragicznych losach mieszkańców Zaleszan i związanej z nimi ikonie. Mimo, iż nie uczestniczyliśmy w nabożeństwie, mogliśmy poczuć szczególny klimat nabożeństw w tej tymczasowej świątyni. Widok też był niecodzienny, szczególnie dla kobiet, ponieważ ołtarz nie jest jeszcze oddzielony Carskimi Wrotami i jest w pełni widoczny dla wszystkich. Dzieci i starsi bardzo chętnie skosztowali słodkości, które przygotowały siostry.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w trakcie naszego pielgrzymowania, była Szkoła Ikonograficzna w Bielsku Podlaskim. Student Ikonografii opowiedział nam o kulisach nauki na tej uczelni oraz o technikach stosowanych w pisaniu ikon. Obejrzeliśmy piękne freski w Cerkwi znajdującej się w budynku szkoły oraz poznaliśmy historię ich powstania. Oczywiście mieliśmy mnóstwo pytań, bo każdy chciał poznać wszystkie szczegóły warsztatu pisania ikon.

Mimo, iż pogoda niezbyt nam sprzyjała, w tak uduchowionej atmosferze udaliśmy się w drogę powrotną do Warszawy. 

Dziękujemy naszym niestrudzonym opiekunkom matuszce Joli, matuszce Dorocie i pani Marcie i nie możemy już doczekać się kolejnego wspólnego wyjazdu.

Jolanta Juszkiewicz

fot. Marta Łuksza

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl