Nabożeństwa

Święta Liturgia
NIEDZIELA 8:30 -  dolna cerkiew
(nabożeństwo dla dzieci i młodzieży)
 
NIEDZIELA 10:00 - górna cerkiew
pozostałe dni tygodnia  - 9:00

Nabożeństwo wieczorne
(Wsienoszcznoje)

SOBOTA 17:00
 
oraz w przededniu świąt,
 

Święta Liturgia za dusze zmarłych

ŚRODA i SOBOTA 9:00
 

Akatysty

ŚRODA 17:00

Pobierz kalendarium

 


Zobacz kalendarz prawosławny

Wigilia Bożego Narodzenia

24.12.2012

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z piękniejszych dni w roku. Kolejny raz Zbawiciel łaskawie puka do naszych serc i zaprasza na Swoje Święto. Bóg staje się człowiekiem, by ludziom przywrócić godność. Atmosfera Święta sprawia, że łatwiej jest kochać, szanować, wybaczać, obdarzyć innego człowieka dobrym słowem a nawet i podarunkiem. Prezenty Chrystusowi przynieśli trzej magowie. W darze Nowonarodzonemu Jezusowi przynieśmy serca czyste jak złoto, modlitwę żarliwą, płomienną, by jak wonne kadzidło unosiła się przed Tron Boży. Pozwólmy, aby atmosfera Świąt nas przeobraziła.

Wigilia to czas szczególnego skupienia, modlitwy, całodniowego srogiego postu, dopinania na ostatni guzik świątecznych przygotowań. Punktem kulminacyjnym Wigilijnego wieczoru jest Wsienoszcznoje Bdienije. Stojąc w cerkwi słyszymy wiele pięknych słów o Narodzeniu Chrystusa. Za przykład niech posłuży stichera z litii:

Niebo i ziemia niech dzisiaj weselą się radością proroków, aniołowie i ludzie niech tryumfują duchowo, bowiem zrodzony z Dziewicy Bóg w ciele, objawił siebie pogrążonym w ciemnościach i mroku. Przyjęła go grota i żłób, jako głosiciele cudu wystąpili pasterze. Do Betlejem dary przynoszą magowie ze Wschodu, my zaś chwałę chcemy przynieść i niegodnymi ustami głosić słowa aniołów: „Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój”. Nadeszło bowiem oczekiwanie narodów i Chrystus przyszedłszy wybawił nas z niewoli wroga.*

Po uczcie duchowej, udajemy się do swoich domów, by zgodnie z tradycją zasiąść do stołu wigilijnego…

Od kilku lat wszyscy mieszkańcy domu parafialnego przy ul. Wolskiej 138/140, wspólnie spożywają wigilijną wieczerzę.  Domownicy i ich goście przygotowują różne potrawy na stół w sali katechetycznej dla ok. 40 osób.

Na początku pomodliliśmy się, a następnie ks. proboszcz mitrat Mikołaj Lenczewski złożył wszystkim życzenia świąteczne. Po spróbowaniu wszystkich smakołyków był czas na kolędowanie. Pierwszymi kolędnikami były dzieci prowadzone przez matuszkę Dorotę Korobeinikow,  a następnie wszyscy biesiadnicy, razem zaśpiewali kolędy. Był też czas na wspomnienia o Bożym Narodzeniu. W miłej atmosferze czas upłynął bardzo szybko a wspomnienia z tego wieczoru pozostaną na długo.

Cóż mamy przynieść w ofierze Tobie, O Chryste, Który ze względu na nas pojawiłeś się jako człowiek? Każde stworzenie uczynione przez Ciebie przynosi ci dziękczynienie: Aniołowie ofiarują Ci pieśń, niebiosa - gwiazdę, Mędrcy - dary, pasterze - zdumienie. Ziemia - grotę, pustynia - żłób. My zaś - Dziewicę Matkę.

ks. Adam

fot. ks. protodiakon Paweł & matuszka Dorota Korobeinikow

* tłumaczenie ze strony http://www.liturgia.cerkiew.pl całe tłumaczenie

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl