Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Spotkanie Matuszek z diecezji warszawsko-bielskiej

31.05.2013

W dniu 30 maja br., z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, miało miejsce niecodzienne wydarzenie - spotkanie Matuszek z diecezji warszawsko – bielskiej. Spotkania Matuszek odbywają się  od 1999 roku. Tradycję te zainicjował Jego Eminencja Metropolita Sawa. Co roku Matuszki spotykają się w różnych parafiach naszej diecezji. W tym roku małżonki kapłanów spotkały się w gmachu Centrum Kultury Prawosławnej śww. Cyryla i Metodego w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy św. Cyryla i Metodego Świętą Liturgią celebrowaną przez Jego Eminencję, Metropolitę Sawę, w asyście duchownych i diakonów. Podczas Świętej Liturgii i dalszych obrad obecny był także Jego Ekscelencja Jerzy - Biskup Siemiatycki i Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego.

Po zakończeniu Świętej Liturgii zostało zrobione wspólne zdjęcie, a następnie rozpoczęła się konferencja. Tematem przewodnim spotkania był: „Prawosławie w Polsce. Moje doświadczenia i moja wizja na przyszłość, jako Matuszki”. W trójgłosie pokoleniowym referaty wygłosiły: Matuszka Mirosława Kiełbaszewska, Matuszka Ewa Świderska oraz Matuszka Katarzyna Kuczyńska. Po referatach znalazł się czas na dyskusję, wspomnienia i  opinię na temat przeszłej, trudej sytuacji cerkwi.

W drugiej części spotkania Matuszki zwiedzały Łazienki Królewskie w Warszawie. Po zapoznaniu się z historią i zabytkami tego pięknego miejsca Matuszki wysłuchały koncertu fortepianowego w niezwykle profesjonalnym wykonaniu pani Kayo Niszimizu*. Muzyka Chopina rozbrzmiewała w przepięknym Teatrze Stanisławowskim. Koncert w Starej Pomarańczarni prowadził Bogdan Kuźmiuk, który na koniec zadedykował wszystkim obecnym na sali teatru Mamom-Matuszkom pieśń Moniuszki o Matce.

Po zakończeniu koncertu przy kawie i herbacie Matuszki miały możliwość rozmowy z artystką, zrobienia wspólnego zdjęcia i otrzymania autografu, a kto był zainteresowany mógł także zakupić płyty CD z muzyką Chopina w wykonaniu pani Kayo.

Na koniec Matuszki w podziękowaniu pani Kayo i panu Bogdanowi zaśpiewały Mnohaja Leta!

kam

fot. Piotr Falkowski & kam

*Kayo Nishimizu jest pianistką, pochodzi z Japonii i od 1987 roku na stałe mieszka w Polsce.

W 2004 roku rozpoczęła realizację cyklu koncertów "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina". Miejscem koncertów było Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, zaś datę koncertów wyznaczały rocznice urodzin i śmierci kompozytora (1 marca i 17 października). Od 2005 roku 17 października o godz. 2.00 artystka wykonywała także koncert nocny upamiętniający dzień i godzinę śmierci Fryderyka Chopina w Paryżu (1849). 
Do października 2009 roku Kayo Nishimizu zagrała wszystkie utwory Chopina na fortepian solo. W latach 2010 i 2011 pianistka wykonała przed publicznością także mniej popularne utwory Fryderyka Chopina, takie jak pieśni czy muzyka kameralna. Wykonała również utwory na fortepian i orkiestrę - w tym Koncerty fortepianowe f-moll i e‑moll.

2005 rok przyniósł pianistce nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa "Urbs Nova" w kategorii kultury - za działalność artystyczną w Pruszkowie ze szczególnym uwzględnieniem wykonania cyklu koncertów fortepianowych "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina".

Od 2010 artystka organizuje co roku wiele audycji szkolnych, w których łączy muzykę z opowiadaniem i prezentacją multimedialną. Dbałość o rozwój kultury muzycznej i kształcenie w młodzieży potrzeby słuchania i umiejętności rozumienia muzyki klasycznej stanowi główny nurt szeroko pojętej działalności edukacyjnej pianistki.

Obecnie Kayo Nishimizu pracuje nad projektem albumów "Chopin's music & stories". Pierwsza płyta pt "Polska – miłość i żal” ukazała się w listopadzie 2012r., druga pt "24 Preludia – świat wyobraźni”w kwietniu 2013r., a trzecia pt "Tańce - zabawa i tęsknota" zamierza nagrać w lipcu 2013r.

 Pianistka wspiera i bierze czynny udział w organizacji różnych koncertów i wydarzeń na rzecz promocji kultury i integracji różnych kultur. Angażuje się w wiele działań nie tylko jako pianistka i pedagog fortepianu ale także, jako tłumaczka i nauczycielka języka japońskiego oraz matka czwórki dzieci. :) Wspomaga działalność naszego parafialnego puknktu katechetycznego.

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl