Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święta Liturgia w Niedzielę o Ślepcu.

09.06.2013

Czas ziemski szybko mija – wydawałoby się, że jeszcze niedawno temu po raz pierwszy słyszeliśmy tak długo oczekiwane Hristos woskresie!, a tymczasem 9 czerwca po raz ostatni w tym roku rozbrzmiały te najradośniejsze dla człowieka słowa – większość nie będzie mogła przyjść w środę, kiedy będziemy świętować Oddanie Paschy. Dlatego też Niedziela o Ślepcu, będąca ostatnią niedzielą Okresu Paschalnego, zawsze jest szczególną, a w naszej parafii w tym roku tym bardziej, jako że tego dnia wyjątkowo sprawowano tylko jedną Świętą Liturgię – o dziesiątej – a ponadto śpiewał chóry: dziecięco-młodzieżowy pod kierownictwem pana Bogdana Kuźmiuka i najmłodszych dzieci prowadzony przez matuszkę Dorotę Korobejnikow, które zwyczajowo wzbogacają swoim śpiewem Liturgię celebrowaną o 8:30 w dolnej świątyni. Stąd też górna cerkiew, jak rzadko, wypełniła się bardzo szczelnie wiernymi nie tylko w wieku dorosłym, lecz również tymi dużo młodszymi, co nadało nabożeństwu niepowtarzalny charakter. Boską Liturgię tego dnia sprawowali ks. mitrat Mikołaj Lenczewski, ks. mitrat Rościsław Kozłowski, ks. mitrat Michał Dudicz, ks. prot. Jarosław Kadylak, ks. prot. Marian Bendza, ks. prot. Adam Misijuk, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. prot. Piotr Kosiński, oraz księża protodiakoni: Jerzy Dmitruk, Paweł Korobiejnikow oraz Marek Zyc-Zyckowski.

Fragment Apostoła (Dz 16, 16–34), zwyczajem Liturgii dla dzieci i młodzieży w naszej parafii, został przeczytany w języku polskim. Nie zrażając się odgłosem kadzidła i co chwila rozbrzmiewającym pozdrowieniem „Hristos woskeresie” oraz faktem, że to główna Liturgia, Arseniusz Korobiejnikow, dzielnie przeczytał przeznaczony na ten dzień rozdział Dziejów Apostolskich. Natomiast Ewangelię (J 9, 1–38) przeczytał w liturgicznym języku naszej Cerkwi ks. protodiakon Jerzy Dmitruk.

Kazanie wygłosił o. Piotr Kosiński. Przybliżył on nam znaczenie treści dzisiejszej niedzieli w sensie dawnym – porównując mentalność Starego i Nowego Testamentu – a także współczesnym, odwołując się do naszej postawy, niestety tak często podobnej faryzeuszom – nieraz, będąc nawet wierzącymi i praktykującymi chrześcijanami, cierpimy ślepotę podobną do tej faryzejskiej: nie fizycznej, lecz duchowej, która często wynika z tego powodu, iż niesłusznie uważamy, że już wszystko o Bogu wiemy, i przestrzegamy jego przykazań. A, jak słusznie zaznaczył to ks. Piotr, nie jesteśmy w stanie dokładnie określić składu powietrza, to co dopiero Boga – bytu duchowego nieporównywalnie wyższego pod względem „składu” niż powietrze. Choć tu, będąc prawosławnymi chrześcijanami, mamy szansę na lepsze poznanie Boga dzięki wcieleniu Chrystusa. Ikony przedstawiające Go kierują nasze myśli na sprawy duchowe, a to poznanie szczególnie umożliwia przyjmowanie Jego Ciała i Krwi, kiedy to Boga możemy spotkać w sposób najbardziej osobisty – wręcz jeszcze bardziej, niż tytułowy Ślepiec z dzisiejszej Ewangelii. Z tej możliwości spotkania i uzdrowienia własnej ślepoty duchowej na dzisiejszej Świętej Liturgii skorzystało wiele osób.

Jeszcze przed Eucharstią wiernych, tradycyjnie ze słowem do zgromadzonych zwrócił się ks. Mikołaj - proboszcz parafii. Podziękował on ks. Adamowi Misijukowi i innym katechetom za prowadzenie lekcji religii dla dzieci i młodzieży, które, jak sam określił, są solą naszej Cerkwi, a także za piękny śpiew dziecięco-młodzieżowemu chórowi. Rzeczywiście, śpiew ten wcale nie był taki prosty pod względem melodycznym, ale, przede wszystkim, wypływał on z głębi serca, co się czuło.

Po Świętej Liturgii po raz ostatni w tym roku w okresie Świętej Paschy w naszej parafii odbył się Kriestnyj Chod. Podążając za Krzyżem będącym znakiem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, dziećmi tryumfalnie niosącymi ikony,przy dźwięku dzwonów i śpiewie troparionu Paschy, trzykrotnie okrążyliśmy wolską cerkiew. Tym samym wyraziliśmy swoją radość ze Zmartwychwstania, dzieląc się również nią ze zmarłymi spoczywającym na naszym cmentarzu. Należy tu zaznaczyć, iż w tym momencie jeszcze świeciło słońce, tak że procesja mogła się odbyć bez przeszkód, dzięki czemu, niczym kobiety niosące wonności, mogliśmy wysławiać Słońce sprawiedliwości, które zstąpiło do grobu, i zmartwychwstało trzeciego dnia. Po nabożeństwie rozległo się końcowe błogosławieństwo, i każdy, przy ładnym śpiewie tego szczególnego chóru, podchodził do proboszcza, by ucałować Krzyż Chrystusowy.

Po liturgicznych obchodach ostatniej Niedzieli Paschy, dzieci, młodzież i rodzice udali się do swoich domów, zaś studenci i osoby zrzeszone w grupie prowadzonej przez ks. Tomasza Stempa, miały grilla kończącego ich spotkania w tym roku akademickim. Tak więc tutaj należą się szczególne podziękowania ojcu proboszczowi za błogosławieństwo na tego grilla, który był bardzo udany, i który, dzięki Bogu, zakończył się dosłownie tuż przed ulewą.

Dominika Kovačević

fot. Marta Łuksza, matuszka Dorota Korobejnikow, Katarzyna Obuchowicz - Skopiec

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl