Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Niedziela VII po Wielkanocy. Śww. Ojców I Soboru Powszechnego.

16.06.2013

Perykopa ewangeliczna (J 17, 1-13), która czytana jest w Niedzielę Świętych Ojców Pierwszego Soboru Powszechnego (325 r.), zawiera część tzw. Arcykapłańskiej modlitwy Jezusa Chrystusa. Owa modlitwa naszego Zbawiciela kierowana jest do Boga Ojca tuż przed pasją Chrystusa. W tej modlitwie dominują dwie główne kwestie: chwała Jezusa Chrystusa i jedność Kościoła.

Chwała Boża w Starym Testamencie ukazuje się jako światłość i majestatyczność Boga. Przejawiała się ona w świecie za sprawą cudownych wydarzeń, np. w przejściu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14, 1-31). W Nowym Testamencie Jezus Chrystus ukazuje poprzez swoją osobę wszystkie charakterystyczne cechy Boga starotestamentowego, bowiem Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego (J 1, 14).

Jedność Kościoła znajduje się w centrum modlitwy Jezusa Chrystusa. Jest to jedność na wzór jedności Ojca i Syna: I wszystko moje jest twoje, a twoje jest moje i uwielbiony jestem w nich (J 17, 10). I chociaż rozłamy i rozwarstwienia, które zauważamy w świecie są rezultatem grzechu, mianowicie oddaleniem się ludzi od Boga, to jednak jedność Kościoła wskazuje na jego Boskie pochodzenie. Ewangelia mówi nam, że wcielone Słowo może zebrać w jedno rozproszone dzieci Boże (J 11, 52), jedynie Chrystus może uczynić to, aby z dwojga jedność powstała (Ef 2, 14). Innymi słowy, Trójjedyny Bóg jest gwarantem i fundamentem jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła – jak czytamy w Symbolu Wiary, który został spisany przez ojców Cerkwi na pierwszym soborze powszechnym w Nicei (325 r.), a dzisiaj w kalendarzu cerkiewnym przypada ich liturgiczne wspomnienie.

Niedzielnej Boskiej Liturgii tego dnia, tj. 16 czerwca br., przewodniczył proboszcz naszej parafii – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski w asyście ks. prot. Mariana Bendzy, ks. prot. Piotra Rajeckiego i księży protodiakonów: Jerzego Dmitruka i Marka Zyca-Zyckowskiego. Wspaniałym śpiewem nabożeństwo ukrasił parafialny chór studencki pw. Świętej Tatiany, który dyrygowany był przez lektora Rafała Dmitruka. 

tekst i fot. lektor Rafał Wawreniuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl