Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święto Świętego Ducha

24.06.2013

O Świętym Duchu dużo mówimy, jeszcze więcej słyszymy, lecz Kim w zasadzie jest trzecia Osoba Świętej Trójcy? Oprócz hymnów, które śpiewamy w cerkwi oraz subtelnych triadologicznych uzasadnień teologii dogmatycznej, w jaki sposób każdy chrześcijanin może odczuć obecność Świętego Ducha Bożego? Trzecia osoba Świętej Trójcy nie jest jedynie przedmiotem teologicznych rozważań, lecz jest przede wszystkim podstawą życia. Święty Duch jest skarbnicą dóbr i dawcą życia – jak czytamy w modlitwie Caru Niebiesnyj (Królu Niebieski). Święty Duch – jak słyszeliśmy podczas śpiewu na Wsienoszcznym Bdienii (Całonocnym Czuwaniu) – jest światłością, życiem i żywym źródłem duchowym. On jest duchem zrozumienia, Dobry, duchowy, panujący, oczyszczający grzechy. On jest Bogiem przebóstwiającym, On jest ogniem pochodzącym od Ojca, On mówi, czyni i rozdaje dary… Jest to coś niezwykłego dla słuchu, niezwykłego dla kontemplacji, języki ognia, rozdzielające dla rozdzielenia darów.

Tak więc, patrząc przez pryzmat powyższych słów, nie zważając na drobiazgowe dogmatyczne stwierdzenia, które dla wielu chrześcijan są niejasne i ciężkie do przyswojenia, Święty Duch jest tym, który daje dobro i życiodajną Bożą moc (energię), dzięki której istnieje świat i my – ludzie. Święty Duch jest pieczęcią, która odróżnia chrześcijanina od niechrześcijanina, jest swoistą gwarancją daną od Boga dla każdego wierzącego człowieka, pierwszym owocem i przedsmakiem życia wiecznego.

W naszej parafii w Poniedziałek Świętego Ducha, 24 czerwca br., sprawowana była Boska Liturgia, którą celebrował Jego Ekscelencja Jerzy, biskup siemiatycki i Prawosławny Ordynariusz Wojskowy, w asyście ks. mitrata Mikołaja Lenczewskiego – proboszcza wolskiej parafii oraz księży: mitrata Rościsława Kozłowskiego, prot. Mariana Bendzy, prot. Jarosława Kadylaka, prot. Adama Misijuka, prot. Piotra Kosińskiego, prot. Piotra Rajeckiego i ks. Tomasza Stępy. Posługę diakońską pełnili księża protodiakoni: Jerzy Dmitruk, Marek Zyc-Zyckowski i Paweł Korobejnikow.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii, do zgromadzonych wiernych, zwrócił się władyka Jerzy. Przybliżył znaczenie święta, podkreślił, iż dzisiaj czcimy w sposób szczególny trzecią Osobę Świętej Trójcy, mianowicie Świętego Ducha. Stwierdził, że zawsze tak jest, że w każde święto, w drugi dzień obchodów tego święta, obchodzimy pamięć tego wydarzenia albo tej osoby, która najbardziej przyczyniła się do obchodzonego święta głównego. I tak, na Boże Narodzenie zawsze na drugi dzień wspominamy Przenajświętszą Bogurodzicę, bowiem bez Niej nie byłoby narodzin Chrystusa. W święto Chrztu Pańskiego, na drugi dzień wspominamy św. Jana Chrzciciela, bo gdyby nie On nie byłoby chrztu Pańskiego. W święto Świętej Trójcy, na drugi dzień, w sposób szczególny, wspominamy osobę Świętego Ducha, bowiem bez Niego nie byłoby całego objawienia, pełni nauki o Świętej Trójcy.

Biskup Jerzy przypomniał, że dzisiaj mamy jeszcze jedną piękną okazję, gdyż obchodzimy 49 lat posługi w Cerkwi ks. mitrata Mikołaja Lenczewskiego. Władyka, w imieniu wszystkich zebranych w świątyni, serdecznie pozdrowił Czcigodnego Jubilata. Zaznaczył, iż aktywność i ogrom pracy ks. Mikołaja, którą wkłada On na rzecz Cerkwi w ogóle, a parafii wolskiej w szczególe, jawi się przykładem nie tylko dla młodych duchownych, lecz i dla starszego pokolenia kapłanów.

lektor Rafał Wawreniuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl