Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święta Liturgia w II niedzielę po Pięćdziesiątnicy.

07.07.2013

7 lipca zebraliśmy się w naszej wolskiej cerkwi na Boskiej Liturgii o godzinie 10, by uczcić modlitewnie II niedzielę po Pięćdziesiątnicy - Wszystkich Świętych Ziemi Ruskiej oraz Św. Góry Athos. Jest to zarazem pierwsza niedziela, kiedy słyszymy rozpoczęty cykl oktoichu (ośmiu tonów niedzielnych) – co prawda tony zaczyna się liczyć od Niedzieli Antypaschy, jednakże każdej z niedziel okresu Triodionu Paschalnego - Kwietnego (okres Pięćdziesiątnicy plus Niedziela Wszystkich Świętych) przypisano osobną hymnografię, tak więc hymny niedzielne tonu pierwszego usłyszeliśmy po dłuższej przerwie dopiero dzisiaj. Świętą Liturgię celebrowali proboszcz parafii – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. prot Jarosław Kadylak oraz ks. protodiakon Jerzy Dmitruk.

Kazanie wygłosił o. Piotr Rajecki, w którym, nawiązując do patronów dnia, przybliżył nieco mniej znaną w Polsce postać św. Piotra z Athosu; jego asceza i wizerunek ikonograficzny bardzo przypominają św. Onufrego, który za sprawą monasteru w Jabłecznej jest bardzo czczony przez prawosławnych mieszkańców naszego kraju. Historia św. Piotra z Athosu doskonale obrazuje również jedność chrześcijaństwa łacińskiego i wschodniego przed schizmą w 1054 roku, albowiem św. Piotr, żyjący na przełomie VII i VIII wieku, został postrzyżony na mnicha przez papieża łacińskiego Klemensa, i dopiero po tym, z Rzymu udał się na Świętą Górę Athos. Ksiądz Piotr zresztą w swoich pierwszych słowach podkreślił, iż jednym z wyrazów jedności jest uznawanie lokalnych świętych jednej Cerkwi przez drugą.

Na Liturgii śpiewał tradycyjnie chór parafialny pod kierownictwem prof. Wołosiuka, który, ku wielkiej radości niektórych zgromadzonych parafian, wykonał dwa hymny w śpiewie bizantyjskim: w trakcie udzielania Priczastia było to Tielo Hristowo podobne Agni Parthene, a wcześniej, (to prawdziwe zaskoczenie) męska część chóru zaśpiewała po grecku Hymn Cherubinów.

W trakcie zapriczastia jak zwykle kilka słów skierował do nas ks. proboszcz. Nawiązując do drugiej grupy patronalnej tej niedzieli, wymienił kilku znaczących świętych rosyjskich, w tym wspominając o przepowiedni św. Jana Kronsztadzkiego dotyczącej nas, a konkretnie zburzenia soboru św. Aleksandra Newskiego na obecnym Placu Piłsudskiego. Nawiązując do tej trudnej historii oraz tradycji, że w tę niedzielę wspomina się w szczególny sposób lokalnych świętych, o. Mikołaj zaznaczył, że także i polska ziemia wydała wielu Męczenników za Prawosławie.

Dominika Kovačević

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl