Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święta Liturgia w dniu Święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego

14.09.2013

Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego zostało ustanowione przez Cerkiew na pamiątkę odnalezienia przez św. Helenę – matkę św. cesarza Konstantyna – krzyża, na którym zmarł nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Wydarzenie to miało miejsce w 326 r., w trakcie pielgrzymki św. Heleny do Ziemi Świętej.

Teksty liturgiczne odnoszące się do tego wielkiego święta niejednokrotnie podkreślają moc, potęgę i siłę Krzyża Pańskiego, jak i zwykłego znaku krzyża. Podczas wczorajszego Wsienoszcznogo Bdienija słyszeliśmy w sticherach: Raduj się, życiodajny krzyżu, niezwyciężone zwycięstwo pobożności, bramo raju, wiernych umocnienie, Kościoła ogrodzenie, przez które zostało zniszczone zniszczenie i podeptana władza śmierci. Z powyższego tekstu można odczytać także soteriologiczne znaczenie krzyża. Zbawienny aspekt krzyża, który jest zgorszeniem dla Żydów i głupotą dla pogan (zob. 1 Kor 1, 23), podkreśla apostoł Paweł, który pisze: Nauka o krzyżu wydaje się głupotą tym, którzy kroczą drogą zatracenia. Natomiast jest mocą Bożą dla nas, których udziałem jest zbawienie (1 Kor 1, 18).

W naszej wolskiej parafii w wigilię święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego zostało odprawione Wsienoszcznoje Bdienije, w trakcie którego miało miejsce uroczyste wyniesienie Świętego Krzyża z ołtarza na środek cerkwi, gdzie przy śpiewie Hospodi pomiłuj oraz tzw. proszeniach diakońskich ks. mitrat Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii – dokonał tzw. czynu wozdwiżenija, czyli ceremonialnego podwyższenia Krzyża Pańskiego na cztery strony świata.

Następnego dnia, tj. 14 września br., odprawiona została świąteczna Boska Liturgia, którą celebrował proboszcz ks. mitrat Mikołaj Lenczewski wraz z księżmi: archimandrytą Teodozjuszem – naszym stałym gościem z Ukrainy, mitratem Rościsławem Kozłowskim, prot. Jarosławem Kadylakiem, prot. Adamem Misijukiem, prot. Piotrem Rajeckim oraz księżmi protodiakonami: Jerzym Dmitrukiem i Pawłem Korobejnikowem.

Świąteczną homilię wygłosił ks. Adam Misijuk. Przybliżył historię i znaczenie święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Nadmienił, iż nie jest to święto zwyczajne, tzn. nie mówi ono nam – tak jak pozostałe – o życiu Jezusa Chrystusa, bądź o życiu Bogurodzicy, lecz mówi nam o wydarzeniu, które miało miejsce o wiele później, w IV wieku. Kaznodzieja przypomniał także, że na ten dzień Cerkiew zaleca swoim wiernym srogi post.

Na zapriczastnom do wiernych zwrócił się ks. Proboszcz. W swoim słowie podziękował wszystkim za przybycie do świątyni oraz za wspólną modlitwę. Odnotował, iż fakt wyniesienia Krzyża Pańskiego na środek cerkwi ma miejsce jedynie dwa razy w roku, mianowicie w 3. Niedzielę Wielkiego Postu i w święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego.

lektor Rafał Wawreniuk

fot. Włodek Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl