Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Druga niedziela Postu Bożonarodzeniowego

24.11.2013

W drugą niedzielę Postu Bożonarodzeniowego zwyczajowo dla naszej parafii zgromadziliśmy się na dwóch Świętych Liturgiach, tj. o 8:30 dla dzieci i młodzieży, oraz o 10, tzw. „głównej”. Ci, co zdecydowali się pójść na tę drugą, mogli dodatkowo cieszyć się z faktu, iż przewodniczył jej sam biskup siemiatycki Jerzy, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego. Asystowali mu ks. mitrat Mikołaj Lenczewski – proboszcz, ks. mitrat Rościsław Kozłowski, ks. mitrat Michał Dudicz, ks. prot. Marian Bendza, ks. prot. Jarosław Kadylak, ks. prot. Piotr Rajecki, ks. prot. Piotr Kosiński oraz księża protodiakoni Marek Zyc-Zyckowski i Paweł Korobiejnikow.

Kazanie oparte na dzisiejszym ewangelicznym czytaniu opowiadającym o uzdrowieniu przez Chrystusa kobiety w szabat wygłosił o. Piotr Kosiński. W krótkim, acz dobitnym pouczeniu przypomniał po pierwsze, że Chrystus czyniąc uzdrowienia w szabat - dzień poświęcony Bogu – daje znak tak Żydom, jak i nam, że to On jest Panem szabatu, czyli innymi słowy, jest Bogiem. Po drugie, to dla nas napomnienie, byśmy w różnych ludzkich zakazach i nakazach religijnych nie zagubili się tak jak Żydzi, którzy nie dość, że nagminnie je łamali, choć sami je stworzyli, to zapomnieli o Miłosierdziu. A właśnie tym, wedle słów św. Jana Chryzostoma, góruje Nowy Testament nad Starym, który się nie sprawdził, bo doprowadził do zagubienia istoty Prawa, to jest samego Boga.

Tradycjnie na tzw. zapriczastiu, czyli chwili przed Komunią wiernych, zwrócił się do nas ks. proboszcz. Zwrócił on uwagę, byśmy spotkali Chrystusa w wielkie święto Jego Narodzin nie tylko w czystym mieszkaniu i koszuli przy suto zastawionym stole, lecz przede wszystkim, w odpowiednim stanie ducha, co umożliwia nam Cerkiew poprzez sakramenty spowiedzi i Eucharystii, do których powinniśmy przystępować jak najczęściej, zwłaszcza w tym okresie Postu Filipowego. Wtedy doznamy tej prawdziwej radości, której zapowiedź usłyszeliśmy w śpiewanych tuż przed wystąpieniem proboszcza irmosach Kanonu Bożego Narodzenia w aranżacji Alemanowa; Kościół prawosławny stopniowo nas przygotowuje do narodzin Chrystusa, najpierw poprzez wstrzemięźliwość i ciszę, a następnie coraz częściej, przy okazji różnych mniejszych świąt, pojawiające się w hymnach zapowiedzi o Bożym Wcieleniu. Pierwszym z tych proroctw, i zarazem najważniejszym, bo przewijającym się przez następny miesiąc, są właśnie te fragmenty Kanonu Święta wygłoszone na dzień Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, a które w pełnej krasie rozebrzmieją w Noc Bożego Narodzenia. Następnym takim ważnym przygotowawczym i proroczym w hymnografii momentem będzie już najbliższa sobota – święto apostoła Andrzeja.

Ponieważ była to ostatnia niedziela miesiąca, bezpośrednio po Boskiej Liturgii modliliśmy się Akatystem Zwiastowania Bogurodzicy przed Jej poczajowską ikoną. Na koniec każdy z wiernych podchodził do specjalnie spuszczonej ikony, by móc oddać cześć Matce Bożej. W tym czasie parafialny chór pod dyrygenturą prof. Wołosiuka, który towarzyszył nam podczas całej dzisiejszej modlitwy, wykonał piękną pieśń przed Poczajowską Ikoną pt. Pasli pastiri.

Dominika Kovačević

fot. Mikołaj Szfrański

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl