Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Wolska młodzież poznaje historię warszawskich cerkwi

03.12.2013

Niedzielne popołudnie, 1 grudnia, młodzież uczęszczająca na wolskie spotkania studentów postanowiła przeznaczyć na spacer śladami nieistniejących już warszawskich cerkwi prawosławnych.

Około godziny 13 zebraliśmy się w pobliżu Pól Mokotowskich, aby wspólnie wyruszyć w kierunku pierwszego punktu naszej wycieczki – znajdującej się przy ul. Puławskiej, dawnej cerkwi pw. św. św. Piotra i Pawła, gdzie obecnie mieści się ewangelicko-augsburski kościół Wniebowstąpienia Pańskiego. Po krótkim zapoznaniu się z historią świątyni udaliśmy się w stronę Placu na Rozdrożu, w rejonie którego dawniej znajdowała się cerkiew św. Michała Archanioła. Następnie pojechaliśmy na Krakowskie Przedmieście, tam zatrzymaliśmy się przy Pałacu Staszica, w którym kiedyś mieściła się prawosławna cerkiew św. Tatiany Rzymianki. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Plac marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie położona była najbardziej okazała z warszawskich cerkwi – Sobór św. Aleksandra Newskiego. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca, wyruszyliśmy w kierunku ul. Miodowej, aby na chwilę wstąpić do greckokatolickiej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Stąd już tylko kilka kroków dzieliło nas od Katedry Polowej Wojska Polskiego mieszczącej się przy ul. Długiej, która niegdyś funkcjonowała jako cerkiew prawosławna pw. Najświętszej Trójcy. Ostatnim punktem naszej wycieczki była cerkiew pw. Świętej Trójcy na Podwalu.

Niedzielna wycieczka była dla nas nieocenioną lekcją historii. Dzięki niej mieliśmy okazję poznać losy warszawskich prawosławnych cerkwi - zarówno tych, których już nie odnajdziemy na mapach Warszawy, jak i tych świątyń, które obecnie pełnią inną funkcję. Podziękowania kierujemy pod adresem pomysłodawcy i organizatora wycieczki Marcina Szymanek.

 

studenci wolscy

 

trochę o historii:

Sobór Świętej Trójcy przy ul. Długiej

Sobór św. Aleksandra Newskiego

sp

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl