Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Tryumf Prawosławia - św. Liturgia.

09.03.2014

Dzisiaj mija pierwszy tydzień Wielkiego Postu, czas naszych cielesnych i przede wszystkim duchowych zmagań, które mają za cel przygotowanie nas do świąt Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Pierwszy tydzień jest czasem specyficznym, czytany jest pokajany kanon św. Andrzeja z Krety, który ukazuje nam ludzkie ułomności, słabości, pokusy, z którymi człowiek musi walczyć. Ten piękny poematyczny tekst, głęboki w swej treści w zagadnienia teologiczne przedstawia całą historię rodu ludzkiego.

Czas Wielkiego Postu, pomimo ciągłego nawoływania do pokajania, pokuty, skruchy, wyzbycia się namiętności cielesnych, jest okresem radosnym, nie na darmo nazywany jest duchową wiosną, wiosną duszy. O radosnym charakterze świadczy dzisiejsza niedziela, która nazywana jest Niedzielą Tryumfu Prawosławia. Historycznie rzecz ujmując odnosi się do roku 843 kiedy w Cesarstwie Rzymskim został przywrócony kult ikon, dzień w którym na nowo zatryumfowała wiara ojców Cerkwi, wiara ortodoksyjna.

Ojcowie ustalili uroczyste świętowanie prawosławnego dogmatu w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, aby ukazać wiernym, iż nasza duchowa walka powinna łączyć się z prawidłową wiarą tak, aby owe duchowe zmagania przyniosły dobre owoce. Wiadomym jest, że posty i ascetyczne życie mają także inne religie, być może nawet w bardziej surowszym i srogim wydaniu. Niemniej jednak nie oznacza to, iż wyznawcy tych religii mogą rzeczywiście połączyć się z Bogiem i dostąpić zbawienia. Zbawienie bowiem jest synonimem prawdy, rzeczą przeciwstawną jest złudzenie duchowe, które prowadzi do impasu i ostatecznie do martwoty.

Radosny charakter pierwszej niedzieli Wielkiego Postu ukazany jest także w dzisiejszym czytaniu ewangelicznym, gdzie dosłownie w dwóch słowach streszcza się to, co należy zrobić, aby zagłębić się w wiarę prawosławną: Przyjdź i zobacz (J 1, 46). Te dwa słowa odnoszą się także do kultu ikon, do piękności zewnętrznej świątyń prawosławnych, niemniej jednak odnosi się to także do piękna wewnętrznego, bowiem wiemy, iż freski, ikony, muzyka cerkiewna jest piękna nie tylko dla oczu i uszu, ale i przede wszystkim dla duszy, dla tego co niewidzialne w człowieku, lecz tak namacalne i realne, że trudno nie powiedzieć słowami Fiodora Dostojewskiego, że piękno zbawi świat.

Dzisiejszej Boskiej Liturgii o godz. 8:30 przewodniczył ks. prot. Adam Misijuk wraz z ks. protodiakonem Pawłem Korobejnikowem, zaś Boską Liturgię o godz. 10:00 celebrował ks. mitrat Michał Dudicz w asyście księży: prot. Jarosłąwa Kadylaka, prot. Piotra Kosińskiego, prot. Piotra Rajeckiego (dzisiejszy kaznodzieja) oraz protodiakona Jerzego Dmitruka i protodiakona Marka Zyc-Zyckowskiego. Śpiewał chór dyrygowany przez pana prof. Włodimierza Wołosiuka.

Po Boskiej Liturgii została odprawiona modlitwa (moleben) odnosząca się do dzisiejszej niedzieli Tryumfu Prawosławia. Jest to specjalne nabożeństwo, które sprawowane jest w intencji Świętych Ojców Cerkwi, którzy swoją postawą bronili prawd wiary chrześcijańskiej na przestrzeni wieków. 

lektor Rafał Wawreniuk

fot. lektor Andrzej Trochimiuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl