Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Paschalny Poniedziałek

23.04.2014

Dla człowieka będącego bardziej na rubieżach życia cerkiewnego drugi dzień jakichkolwiek świąt nie wydaje się niczym szczególnym, to już coś gorszego, a la „poprawiny”. Tymczasem w kalendarzu liturgicznym Cerkwi każde święto trwa kilka dni, i żaden nie jest gorszy, to co dopiero ze Świętem tych wszystkich świąt – Paschą! Jej świętowanie trwa właściwie 50 dni, więc drugi dzień świąt, w tym roku 21 kwietnia, jest bardzo równie uroczysty, i tak też było w naszej parafii.

W świąteczny, słoneczny poniedziałkowy poranek zebraliśmy się licznie w wolskiej cerkwi na Boskiej Liturgii o godzinie 10. Sprawował ją kler naszej parafii: ks. prot. Adam Misijuk, ks. prot. Piotr Kosiński, ks. Piotr Rajecki, ks. protodiakon Jerzy Dmitruk, ks. protodiakon Paweł Korobiejnikov oraz ks. protodiakon Marek Zyc-Zyckowski. W ołtarzu modlił się również proboszcz – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski. Śpiewał – jakżeby inaczej – chór parafialny kierowany przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Cała Liturgia, poza treścią czytań, była identyczna z tą Służbą najchwalebniejszej Nocy Paschalnej, tak więc radość Zmartwychwstania odczuwało się w pełni, patrząc też na te otwarte carskie wrota, tak jak na grób z odwalonym kamieniem…

Na zapriczastiu o. Piotr Kosiński odczytał list paschalny soboru biskupów naszej polskiej Cerkwi.

Nawet nie mało osób przystąpiło do Eucharystii, mimo zapewne intensywnego świętowania w dniu wczorajszym. To jest niezwykle ważnym, gdyż to jest esencją każdego świętowania, - nie tylko „jedzenie i picie”, a przede wszystkim modlitewna radość, którą łatwo gdzieś zagubić przy rodzinnym/towarzyskim stole. Priczastie to podstawa świętowania zwłaszcza Paschy –w tym świętym czasie to udział w cząsteczce Królestwa Dnia Niezachodzącego Słońca.

Na koniec Liturgii, zgodnie z tradycją cerkiewną, śpiewając Hristos woskresie wyszliśmy w tryumfalnej i ewangelizującej przechodniów procesji okrążającej trzykrotnie świątynię. Groby i my, wierni, zostaliśmy obficie pokropieni wodą święconą – bynajmniej nie z powodu skomercjalizowanego „Lanego Poniedziałku”, który przysłania istotę drugiego dnia Paschy, lecz dlatego, iż na paschalnym krestnym chodzie taki jest obyczaj przez całe te 39 dni.

Po procesji każdy ucałował krzyż (niektórzy załapali się jeszcze na malowane jajka – kury widocznie nie były zbyt „pracowite”), i stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia. Wiele osób jeszcze dłuższy czas po nabożeństwie stało przed cerkwią, by wymienić się paschalnym pocałunkiem i pozdrowieniem:

Chrystus Zmartwychwstał!

(to wciąż słowa na czasie przez następne półtora miesiąca, o czym świat już jutro zapomni)

Dominika Kovačević

fot. o. protodiakon Paweł Korobeinikov, Włdek Misijuk, Aleksandra Kuźmiuk

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl