Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Wielki Piątek wieczór w naszej parafii.

10.04.2015

Dzisiaj widzimy naocznie budzącą bojaźń przesławną tajemnicę: Niedotykalny zostaje zatrzymany. Związany zostaje Ten, który Adama wyzwala z klątwy. Znawca serc i dusz niesprawiedliwie jest przesłuchiwany. Ten, który zamknął otchłań, sam zostaje zamknięty w ciemnicy. Przed Piłatem stoi Ten, przed którym w lęku stoją moce niebios. Stwórca bity jest ręka stworzenia. Na drzewo skazany zostaje Sędzia żywych i martwych. W grobie zamknięty jest zwycięzca otchłani. Łagodny Panie, który z miłosierdzia wszystko cierpisz, i wszystkich wybawiasz z klątwy, chwała Tobie! (Stichera Ton 1)

W Wielki Piątek wspominamy śmierć na Krzyżu Jezusa Chrystusa. W związku z tym w dniu dzisiejszym nie sprawuje Świętej Liturgii - Ofiary Eucharystycznej. Zbawiciel sam siebie składa w ofierze. W naszej cerkwi, podobnie jak i we wszystkich prawosawnych cerkwiach na świecie, czytane były tylko Wielkie Godziny Kanoniczne.

W Wielkopiątkowe popołudnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie wieczornym podczas którego na środek świątyni została wyniesiona płaszczanica. Duchowny przed wyniesieniem płaszczanicy z ołtarza na środek świątyni dokonał jej okadzenia. Następnie płaszczanicę uroczyście wyniesiono na wcześniej przygotowane, pięknie ozdobione kwiatami, miejsce. W tym czasie chór śpiewał Sticherę:

Ciebie, który odziewasz się światłością jak szatą, Józef z Nikodemem zdjąwszy z drzewa, widząc martwego, nagiego i nie pogrzebanego, gorzkimi z serca zalewał się łzami i łkając mówił: „Biada mi, najsłodszy Jezu! Gdy przed chwila słońce ujrzało Ciebie wiszącym na krzyżu, przyoblekło się w mrok, a ziemia zatrzęsła się z bojaźni i zasłona świątyni rozdarła się. Oto teraz widzę Ciebie, któryś za mnie podjął dobrowolną śmierć. Jakże mogę pogrzebać Ciebie, Boże mój? Jakim całunem mam Ciebie owinąć? Jakimi rękoma można dotknąć niezniszczalnego Twego ciała? Jakież pieśni będę śpiewał przy Twoim pogrzebie, o Miłosierny? Wysławiam Twoje cierpienia, opiewam w pieśniach pogrzeb Twój ze Zmartwychwstaniem, wołając: Panie, chwała Tobie!” (Stichera Ton 2)

Po wieczerni sprawowana była jutrznia Wielkiej Soboty. Wsłuchując się w czytane i śpiewane teksty tego nabożeństwa,  każdy mógł zrozumieć, że uczestniczy w pogrzebie Chrystusa.

Dostojny Józef z drzewa zdjął przeczyste ciało Twoje, całunem czystym owinął i wonnościami namaściwszy w nowym złożył grobie.

Chwała Ojcu i Synowi, i Świętemu Duchowi.

Kiedy zstąpiłeś do śmierci, życie nieśmiertelne, wtedy otchłań zmartwiała od blasku Twej Boskości. Kiedy zaś i umarłych podźwignąłeś z głębin otchłani, wszystkie moce niebios wołały: „Dawco Życia, Chryste Boże nasz, chwała Tobie!”

I teraz, i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Anioł stanął przy grobie przed niewiastami niosącymi wonności i zawołał: „Wonności dobre są dla zmarłych, Chrystus zaś okazał się niedostępny zepsuciu”.

Po wysłuchaniu Statii i Kanonu nastąpiło Sławosłowie – Doksologia. Płaszczanica ponownie została okadzona, a następnie przy śpiewie Swiatyj Boże i żałobnym dźwięku dzwonów, rozpoczął krestnyj chod  z płaszczenicą podążał wokół świątyni.

Dzisiaj grób ogarnął Tego, który w swojej dłoni trzyma stworzenie, kamień okrywa Tego, który niebo okrywa pięknością. Śpi życie i drży otchłań, Adam uwolniony zostaje z więzów. Chwała Twojej Opatrzności, według której wszystko wypełniłeś, dla wiecznego i błogosławionego pokoju, dając nam, Boże, najświętsze Twoje powstanie z martwych.

Dzisiejsze nabożeństwo celebrował ks. mitrat Mikołaj Lenczewski – proboszcz naszej parafii, wraz ks. archimandrytą Teodozjuszem, ks.  mitratem Rościsławem Kozłowskim, ks. prot. Marianem Bendza, ks. mitratem Michałem Dudiczem, ks. prot Jarosławem Kadylakiem, ks. prot. Adamem Misijukiem, ks. prot. Piotrem Kosińskim, ks. prot. Piotrem Rajeckim oraz księżmi protodiakonami: Jerzym Dmitrukiem, Markiem Zycem-Zyckowskim i Pawłem Korobejnikowem. Nabożeństwo spiewem upiększał chór parafialny pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

agm

fot. Marta Łuksza, Włodek Misijuk, Franek Skopiec

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl