Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Wielka Sobota - Święta Liturgia

11.04.2015

W Świętą Wielką Sobotę wspominamy pogrzeb Jezusa Chrystusa oraz zstąpienie Zbawiciela do otchłani. Poprzez ten fakt rodzaj ludzki został wezwany przez naszego Zbawiciela ze zniszczalności do życia wiecznego. Święta Czterdziesiątnica – czytamy w Synaksarionie Wielkiej Soboty – przewyższa wszystkie pozostałe dni w roku, ale jeszcze bardziej od niej Wielki Tydzień, a z dni Wielkiego Tygodnia największy, czyli ta Wielka Święta Sobota (…) Słowo Boże zstąpiło więc z ciałem do grobu, zstępuje ono też do otchłani z nieskalaną i Bożą swoją duszą, oddzieloną po śmierci od ciała.

Nabożeństwa Wielkiej Soboty – jak wszystkie w Wielkim Tygodniu – mają swoją specyfikę i swoistość. Z rana odprawiana jest Święta Liturgia św. Bazylego Wielkiego, która rozpoczyna się wieczernią. Charakterystyczną cechą wielkosobotniej Liturgii jest czytanie starotestamentowych proroctw odnoszących się do osoby Zbawiciela rodu ludzkiego. W czasach starożytnej Cerkwi w Wielką Sobotę dokonywano chrztu katechumenów oraz przyjmowano na łono Cerkwi apostatów, którzy z różnych powodów odstąpili od wiary. Z tego powodu zamiast Swiatyj Boże śpiewa się Jelicy wo Christa krestistiesia, wo Christa oblekostiesia (Ci, którzy w Chrystusie są ochrzczeni, w Chrystusa są przyobleczeni). Innym nawiązaniem do starożytnej praktyki chrztu katechumenów, który był uroczyście sprawowany w ten dzień, jest czytanie Listu św. Pawła do Rzymian (6, 3-11), który recytowany jest podczas sakramentu chrztu. Po czytaniu Lekcji apostolskiej śpiewane są wersety z psalmów, a w trakcie ich wygłaszania zmieniane są, z koloru ciemnego na jasny, szaty kapłańskie i przykrycie ołtarza. Następnie czytana jest Ewangelia wg Apostoła Mateusza (28, 1-20). Jest w niej mowa o radosnej nowinie odnoszącej się do Zmartwychwstania Pańskiego: …wstał z martwych, jak powiedział (Mt 28, 6).

W naszej wolskiej parafii, wielkosobotniej Świętej Liturgii przewodniczył proboszcz – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski. Współcelebrantami byli księża: archimandryta Teodozjusz, mitrat Rościsław Kozłowski, mitrat Michał Dudicz, prot. Marian Bendza, prot Jarosław Kadylak, prot. Adam Misijuk, prot. Piotr Kosiński, prot. Piotr Rajecki oraz księża protodiakoni: Jerzy Dmitruk, Marek Zyc-Zyckowski i Paweł Korobeinikov. Śpiewał chór pod dyrygenturą pana prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Po Świętej Liturgii miało miejsce pierwsze poświęcenie paschy, którego dokonał Ksiądz Proboszcz. Następnie, zgodnie z wielowiekową tradycją, został pobłogosławiony chleb i wino ku pokrzepieniu i nabraniu sił cielesnych oraz duchowych przez wiernych czuwających w świątyni. Na koniec do wiernych zwrócił się ks. Proboszcz, życzył wszystkim, aby radość świąt Wielkiej Nocy zapukała do serc wszystkich ludzi.

lektor Rafał Wawreniuk

fot. lektor Andrzej Trochimiuk, Włodek Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl