Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Pascha w naszej parafii.

12.04.2015

Pascha święta nam dziś zajaśniała, Pascha nowa, święta, Pascha tajemna, Pascha najczcigodniejsza! Pascha – Chrystus Zbawiciel! Pascha nieskalana! Pascha wielka! Pascha wiernych! Pascha otwierająca nam bramy raju! Pascha uświęcająca wszystkich wiernych!                                                                                                              (Stichera Paschy)

 

Przed północą nasza świątynia została okryta mrokiem. Po zakończeniu połunoszcznicy rozświetliły ją płomienie świec trzymane w dłoniach przybyłych wiernych, zapalone od Świętego Ognia.  Po raz szósty został on przywieziony do Polski przez delegację PAKP na czele z Jego Ekscelencją Jerzym biskupem siemiatyckim i Prawosławnym Ordynariuszem WP z Jerozolimy.

Ciszę przerwał coraz głośniejszy śpiew stichery:  Zmartwychwstanie Twoje, Chryste Zbawco, aniołowie śpiewają na niebiosach, i nam na ziemi pozwól, czystym sercem Ciebie sławić. Otworzyły się Carskije wrata (Królewskie wrota) i duchowni, a za nimi wszyscy obecni w cerkwi, wyszli na krestnyj chod (procesja) wokół świątyni. Na czele procesji niesiono Św. Krzyż  a z jego obu stron świece a nim Chorągwie z ikonami Chrystusa i Bogurodzicy trzymane przez naszych najmłodszych parafian (bardzo wytrwałych dzieci które wytrwały do końca nabożeństwa Paschy).

Po okrążeniu cerkwi krestnyj chod zatrzymał się przed wejściem głównym. Ks. mitrat Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii, rozpoczął Jutrznię Paschy. Pierwszy raz w tym roku  rozbrzmiały radosne słowa: Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć, i będącym w grobach życie dał.

Następnie usłyszeliśmy stichosy:

Niech powstanie Bóg, i rozproszą się wrogowie Jego, i niech pierzchają przed obliczem Jego ci, którzy Go nienawidzą.

Jak dym się rozwiewa, tak niech się rozwieją, jak wosk się rozpływa przy ogniu.

Tak niech zginą przed obliczem Boga grzesznicy, a sprawiedliwi niechaj się rozradują.

Oto dzień, który uczynił Pan, radujmy się w nim i weselmy.

a po między nimi radosny śpiew Chrystos Woskresie…

Następnie przy gromkim śpiewie Chrystos Woskresie… ks. Mikołaj otworzył drzwi świątyni i wszyscy, na podobieństwo Niewiast niosących wonności i Apostołów którzy przybyli do grobu Chrystusa, weszli do jej wnętrza.

Podczas Kanonu Paschy (autorstwa św. Jana Damasceńskiego) po każdej pieśni duchowni okadzali cerkiew i pozdrawiali trzykrotnie wiernych słowami Chrystos Woskresie! a wierni odpowiadli Woistinu Woskresie!

Na zakończenie Jutrzni Paschy odczytana została homilia św. Jana Złotoustego na Dzień Paschy:

Jeśli ktoś jest uczciwy i pobożny, niech znajdzie radość w tej dobrej i pełnej światłości uroczystości. Jeśli ktoś jest sługą roztropnym, niech wejdzie ciesząc się do radości Pana swego. Jeżeli ktoś dźwigał postu udręki, niechże otrzyma dziś słuszną zapłatę. Jeśli niósł trudy od pierwszej godziny, niech sprawiedliwą otrzyma należność. Jeśli ktoś przyszedł po trzeciej godzinie, niech też świętuje z wdzięcznością. Jeżeli ktoś dopiero po szóstej godzinie się dołączył, niech nie ma żadnej wątpliwości, ponieważ niczego nie traci. Jeżeli zaś ktoś pozbawił się nawet dziewiątej godziny, niech także o niczym nie wątpi, niczego się nie boi. Jeśli ktoś dołączył się nawet o jedenastej godzinie, niech wcale nie boi się zwłoki, albowiem gościnny jest Pan. Przeto przyjmuje ostatniego jak i pierwszego, i daje odpocząć tym, co o jedenastej godzinie przyszli, podobnie jak tym, którzy pracowali od pierwszej godziny. I nad ostatnim się lituje i pierwszego wynagradza, i jednemu daje, i drugiego wspomaga. I uczynki przyjmuje i zamiary wita, i wysiłki szanuje i chęci pochwala. Przeto wejdźmy wszyscy do radości Pana swego: i pierwsi, i drudzy nagrodę przyjmijcie. Bogaci i ubodzy, wszyscy razem się cieszcie. Wstrzemięźliwi i leniwi, ten dzień uczcijcie. Ci, co pościli i co nie pościli, weselcie się dziś. Uczta przygotowana, rozkoszujcie się wszyscy. Baranek przygotowany, niech nikt nie wyjdzie głodny. Wszyscy nasyćcie się ucztą wiary, wszyscy przyjmijcie bogactwo miłosierdzia. Niech nikt nie opłakuje ubóstwa, objawiło się bowiem wspólne królestwo. Niech nikt nie opłakuje grzechów, przebaczenie bowiem z grobu zajaśniało. Niech nikt nie lęka się śmierci, wybawiła nas bowiem śmierć Zbawiciela. Wygasił ją Ten, który był przez nią trzymany. Ujarzmił piekło Ten, który zstąpił do piekła. Zgorzkniało piekło, skosztowawszy ciała Jego. I to właśnie przewidując, Izajasz tak wołał: „Piekło”, mówił, „zgorzkniało, spotkawszy Cię w otchłani”. Zgorzkniało, bo zostało puste. Zgorzkniało, bo zostało oszukane. Zgorzkniało, bo umarło. Zgorzkniało, bo zostało obalone. Zgorzkniało, bo zostało skrępowane. Przyjęło ciało, a natknęło się na Boga. Przyjęło ziemię, a spotkało samo niebo. Przyjęło to, co mogło widzieć, a wpadło w to, czego nie mogło widzieć. Gdzież więc, o śmierci, jest Twój oścień? Gdzie twe, piekło, zwycięstwo? Zmartwychwstał Chrystus i tyś zostało zrzucone. Zmartwychwstał Chrystus i upadły demony. Zmartwychwstał Chrystus i weselą się aniołowie. Zmartwychwstał Chrystus i życie świeci swą pełnią. Zmartwychwstał Chrystus i nikt martwy nie pozostał w grobie. Chrystus bowiem powstawszy z martwych stał się pierworodnym pośród umarłych. Jemu chwała i królestwo na wieki wieków. Amen.

 

Paschalnej Świętej Liturgii przewodniczył proboszcz – ks. mitrat Mikołaj Lenczewski. Współcelebrantami byli księża: archimandryta Teodozjusz, mitrat Rościsław Kozłowski, mitrat Michał Dudicz, prot. Marian Bendza, prot. Jarosław Kadylak, prot. Adam Misijuk, prot. Piotr Kosiński, prot. Piotr Rajecki oraz księża protodiakoni: Jerzy Dmitruk, Marek Zyc-Zyckowski i Paweł Korobeinikov.

Paschalna Ewangelia (J 1, 1-17) została odczytana w dwunastu językach: cerkiewno-słowiańskim, polskim, greckim, łacińskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, niemieckim, gruzińskim, staroruskim, angielskim oraz  francuskim.

Po wygłoszeniu Św. Ewangelii ks. Piotr Kosiński odczytał List Paschalny Świętego Soboru Biskupów PAKP.

Po modlitwie odmawianej przed amboną ks. Adam oświęcił artos.

Na koniec nabożeństwa ks. Mikołaj pozdrowił wszystkich zebranych z Wielkim Dniem Paschy oraz zaprosił wszystkich na wspólną agapę przygotowaną w domu parafialnym.

Podczas nabożeństw nocy Pachy śpiewał chór pod dyrygenturą pana prof. Włodzimierza Wołosiuka.

oagm

fot. Włodek Misijuk

tłumaczenia tekstów cs z liturgia.pl

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl