Nabożeństwa

Święta Liturgia

Środa - 9.00 (Uprzednio Poświęconych Darów)
Piątek - 17.00(Uprzednio Poświęconych Darów)
 Sobota  9:00
Niedz.  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Św. Starzec Paisjusz Hagioryta. O racjonalizmie naszych czasów

06.11.2020

Logika w życiu duchowym

Abba, jakie miejsce zajmuje logika w życiu duchowym?
Jaka logika? Świecka? Taka logika nie zajmuje żadnego miejsca w życiu duchowym (1). Na przykład wchodzą do ciebie przez okno Anioły i Święci, ty ich widzisz, rozmawiasz z nimi, potem od ciebie odchodzą. Jeżeli będziesz chciał badać takie wydarzenia za pomocą logiki, nic z tego nie wyjdzie. Na nieszczęście w naszej epoce rozwoju wiedzy zaufanie wyłącznie do logiki zepchnęło wiarę z jej podstaw i napełniło dusze ludzi wątpliwościami i znakami zapytania. I dlatego pozbawiliśmy się cudów - przecież cud przeżywany jest przez doświadczenie, a nie wyjaśnia się za pomocą logiki. Odwrotnie, wiara w Boga przyciąga na ziemię siłę Bożą i obala wszystkie ludzkie wnioski. Wiara czyni cuda, wskrzesza martwych i każę nauce stanąć z otwartymi ze zdziwienia ustami. Jeśli spojrzymy na to z boku, wszystkie zjawiska życia duchowego wydają się pozbawione zdrowego rozsądku. Jeżeli człowiek nie zejdzie na ziemię ze swoim doczesnym mędrkowaniem, nie stanie się człowiekiem duchowym i poznanie Bożych tajemnic, wydających się dziwnymi i nielogicznymi, nie będzie dla niego możliwe. Każdy, kto sądzi, że może poznać Boże Tajemnice za pomocą powierzchownych teorii naukowych, podobny jest do tego głupca, który chce zobaczyć raj przez teleskop.

Logika przynosi wiele szkody, jeżeli ktoś chce badać za jego pomocą to, co należy do dziedziny rzeczy boskich - Sakramenty, cuda. […]My wierzymy w uświęcającą Łaskę i woda święcona przechowuje się i dwieście, i pięćset lat, nigdy się nie psuje.

- Abba, to znaczy, że człowiek wyżej od Boga stawia logikę, zdrowy rozsądek?
- A może lepiej powiedzieć pychę, a nie logikę? Przecież w istocie „zdrowy rozsądek”, o którym teraz mówimy, to jest w rzeczywistości niezdrowy, zepsuty „rozsądek”. Pycha - to zepsuta logika, to „niezdrowy rozsądek”, w którym kryje się egoizm i uwił swoje gniazdo wróg - bies. Kiedy do naszego postępowania miesza się „zdrowy rozsądek” tego rodzaju, dajemy diabłu prawa [nad sobą].

- Abba, a jeżeli człowiek duchowy musi przezwyciężyć jakąś pokusę, czy i wtedy nie ma miejsca na logikę?
- W takim wypadku trzeba zrobić to, co jest możliwe po ludzku, a to, czego po ludzku zrobić nie można - zostawić Bogu. Są ludzie, którzy wszystko pragną ogarnąć tylko rozumem. Jak ci, którzy chcą spełniać modlitwę umysłu głową. Żeby się skupić, wytężają głowę i potem zaczyna ich ona boleć. Gdybym w podobny sposób podchodził do tych problemów, z którymi codziennie się stykam, czyż mógłbym sobie z nimi poradzić? Aleja robię to, co można zrobić po ludzku, a w pozostałym polegam na Bogu. „Bóg - mówię - wskaże wyjście i oświeci, co trzeba zrobić”. Wielu zaczyna lamentować: „Jak sobie poradzić z taką sprawą, co począć z drugą, co robić z trzecią?” - i od najmniejszej drobnostki boli ich głowa. Starając się uporządkować coś tylko za pomocą rozsądku, człowiek mąci sobie w głowie. Przed każdym swoim działaniem trzeba pozwolić działać Bogu. Nie trzeba robić czegokolwiek, nie pokładając ufności w Bogu, ponieważ w takim wypadku człowieka niepokoi się, męczy swój umysł i źle się czuje duchowo.

[...}

(1) Mówiąc o „logice” i potępiając ją, Starzec Paisjusz ma na myśli nie tę dobroczynną zdolność, którą Bóg obdarzył człowieka, lecz racjonalizm, albo, jak się wyrażał sam Starzec, „niezdrowy rozsądek”, to znaczy „rozsądek” pozbawiony wiary w Boga, nie uznający Bożej opatrzności i wykluczający możliwość cudu.

Starzec Paisjusz Hagioryta, Słowa Tom I, wyd. Bratczyk, Z bólem i miłością o współczesnym człowieku.

 

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl