Nabożeństwa

Święta Liturgia

Poniedziałek - Sobota - 9.00 Boska Liturgia
 
 
Niedziela  7:00,  8:30,  10:00  

Modlitwa za dusze zmarłych

Pon. - Sob.  9:00

Akatyst

Środ.  17:00


Święto Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy

07.04.2023

Życzę ci, żeby Bogurodzica zawsze była przy tobie i Swoimi anielskimi skrzydłami ochraniała cię jak ptaszynę.

św. Paisjusz Hagioryta, O modlitwie

 

Są chwile w życiu prawosławnego chrześcijanina, gdy odczuwa szczególną radość, a jego serce odpoczywa w Bogu. Takimi dniami w cerkiewnym kalendarzu są wielkie święta z cyklu dwunastu, a zwłaszcza te związane z Matką Bożą, ponieważ zajmuje ona wyjątkowe miejsce w duchowym życiu wiernych. Jej rola jest trudna do wyrażenia słowami, gdyż ludzki język nie jest w stanie dokładnie przedstawić matczynej opieki, troski, pomocy, łaskawości Bogurodzicy względem wszystkich tych, którzy przychodzą prosząc o Jej wstawiennictwo.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii zbawienia świata jest Zwiastowanie Przenajświętszej Bogurodzicy (obchodzone 25 marca/ 7 kwietnia), gdy archanioł Gabriel przychodzi ogłosić Maryji, że z Jej łona narodzi się Mesjasz. Matka Boża z ostrożnością przyjmuje tą wiadomość, nie chcąc paść ofiarą diabelskiego złudzenia, lecz gdy Duch Święty przybywa do Jej wnętrza, wie, że oto rozpoczęło się dzieło zbawienia ludzkości. Dla każdego z nas jest to lekcja duchowej trzeźwości i czujności, a także niezawodny znak, że Bóg zawsze dotrzymuje obietnic.

W naszej parafii rozpoczęliśmy obchody święta od całonocnego czuwania w czwartek (06.04.2023 r.) o godz. 17.00, które wyjątkowo składało się z powieczerza i jutrzni, ponieważ wieczernia została odsłużona rano. Następnego dnia odbyły się dwie Święte Liturgie: o godz. 7.00, którą sprawował ks. Dawid Romanowicz w asyście d. Dawida Martyniuka, oraz o godz. 9.00, której sprawował ks. proboszcz, Adam Misijuk wraz z miejscowym duchowieństwem. Po Liturgii kapłani wyszli na środek świątyni i pokłonili się ikonie Zwiastowania. Ks. proboszcz, Adam Misijuk podziękował na zakończenie wszystkim za wspólną modlitwę oraz życzył błogosławieństwa Bożego w tym wyjątkowym dniu.

 

xrs

zdjęcia: Konstanty Mizger, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl