Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  

8.30 

10.00  

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9.00

Akatyst

ŚRODA 17.00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela Palmowa w naszej parafii

10.04.2023

My, którzy zostaliśmy ochrzczeni w Chrystusie, sami musimy być szatami, które rozpościeramy przed Nim. Teraz, kiedy karmazynowe plamy naszych grzechów zostały zmyte w zbawiennych wodach chrztu i staliśmy się biali jak czysta wełna, przedstawmy Zwycięzcy śmierci nie zwykłe gałązki palmowe, ale prawdziwą nagrodę za Jego zwycięstwo. Niech nasze dusze zajmą miejsce powitalnych gałęzi, gdy przyłączymy się dzisiaj do świętej pieśni dzieci: Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławiony król Izraela.

św. Andrzej z Krety

 

Jedno z 12 wielkich świąt cerkiewnych, Wejście Chrystusa do Jerozolimy, zwane zwyczajowo Niedzielą Palmową, to początek Wielkiego Tygodnia, przedsmak paschalnej radości, wrota do największych misteriów w życiu Cerkwi Prawosławnej. W ten dzień nasz Pan, Jezus Chrystus, wjeżdza na oślęciu do Jerozolimy, ukazujac Swą wielką pokorę i spełniając starotestamentowe proroctwo św. proroka Zachariasza: Wesel się wielce, Córko Syjonu. Wołaj z radości, Córko Jeruzalem, oto twój Król przychodzi do ciebie. Sprawiedliwy on i zwycięski, pokorny, jadący na osiołku, na oślęciu, źrebiątku oślicy (Za 9,9).

W naszej parafii rozpoczęliśmy obchody święta od całonocnego czuwania w sobotę (08.04.2023 r.) o godz. 17.00. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone palmy, co jest znakiem charakterystycznym tego dnia oraz naszym przywitaniem Króla królów, który niebawem wkroczy do niebiańskiego Jeruzalem, a jednocześnie ostrzeżeniem dla wszystkich wierzących, abyśmy ustrzegli się krzyczenia przez swe grzechy: Ukrzyżuj Go!

Następnego dnia, o godz. 7.00, 8.30 oraz 10.00 były sprawowane świąteczne Liturgie, na zakończenie których duchowni czytali modlitwę i święcili palmy, wierzby i inne rośliny, które tak pięknie przyozdabiają zielone kompozycje, tworzone przez wiernych na ten wyjatkowy dzień.

Po głównej Liturgii ks. proboszcz, Adam Misijuk, serdecznie pozdrowił wszystkich zebranych i zwrócił uwagę, że serca kapłanów są pełne radości, gdy widzą świątynie Pańskie wypełnione po brzegi.

 

xrs

zdjęcia: Konstanty Mizger, Włodzimierz Misijuk

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl