Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  

8.30 

10.00  

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9.00

Akatyst

ŚRODA 17.00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Niedziela Antypaschy. Święto parafialne

23.04.2023

Pascha to najważniejsze święto w roku, dlatego teksty liturgiczne nazywają ten dzień świętem świąt. Blask tej cudownej i wielkiej Nocy emanuje na kolejne 40 dni kalendarza cerkiewnego, co potocznie nazywamy okresem paschalnym. W tym czasie pozdrawiamy się radosnymi słowami: Chrystus zmartwychwstał; Zaprawdę zmartwychwstał! 

Druga niedziela po Wielkanocy, czyli Antypascha, to skierowanie duchowego wzroku wiernych na postać św. apostoła Tomasza, który wzbudza w nas refleksję na temat wiary, tego, jak bardzo musimy pracować, aby nie stracić Bożego daru w glinianych naczyniach. Gdy z Tomaszem naprawdę uwierzymy, to razem z nim wyznamy: Pan mój i Bóg mój!

Ten dzień to także święto Parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Radość święta rozpoczęliśmy od całonocnego czuwania w sobotę (22.04.2023 r.) o godz. 17.00.  Następnego dnia odbyły się świąteczne Liturgie o godz. 7.00 oraz 9.45. Zarówno wieczornemu nabożeństwu jak i głównej Liturgii przewodniczył J.E. Grzegorz, arcybiskup bielski, w asyście warszawskiego duchowieństwa. Pośród wiernych obecny był także p. Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola m.st. Warszawy. Homilię wygłosił ks. mitrat Grzegorz Misijuk, proboszcz parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Białymstoku, który zwrócił uwagę wiernych na fenomen bliskości cudów w naszym życiu i jednoczesne niedowiarstwo, które często pojawia się w naszych sercach.

Podczas Liturgii władyka Grzegorz nagrodził ks. prot. Pawła Korobiejnikowa prawem do noszenia palicy, symbolu duchowego miecza, który ma przypominać kapłanowi, że jest żołnierzem Chrystusa.

Zgodnie z tradycją, po Liturgii miała miejsce uroczysta procesja paschalna, poprzedzona panichidą i modlitwą za zmarłych. Poświęcono groby hierarchów naszej Cerkwi, duchownych, żołnierzy i wiernych spoczywających na wolskim cmentarzu. Na zakończenie wierni otrzymali cząstkę artosa– chleba święconego w noc paschalną, nawiązującego do starożytnej apostolskiej tradycji, kiedy podczas wspólnej modlitwy, wspominano Mistyczną Wieczerzę i przyjmowano św. Eucharystię. Przygotowując zwykły posiłek, apostołowie zostawiali pierwsze miejsce przy stole niewidzialnie obecnemu Panu, kładąc chleb na tym miejscu.

Na zakończenie J.E. abp. Grzegorz zwrócił się do wszystkich zebranych ze słowem pouczenia i podziękowania, przypominając słowa Psalmisty: jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem, jest to jak wyborny olejek na głowie, który spływa na brodę (Ps 133). Proboszcz parafii, ks. Adam Misijuk podziękował Władyce za obecność i modlitwę, wszystkim zebranym za uczestnictwo w tym uroczystym i podniosłym dniu, a także duchowieństwu i prof. Włodzimierzowi Wołosiukowi wraz z parafialnym chórem, którego natchniony śpiew skłaniał wszystkich do odrzucenia wszelkiej życiowej troski.

 

xrs

zdjęcia: Konstanty Mizger, Łukasz Troc

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl