Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  

8.30 

10.00  

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9.00

Akatyst

ŚRODA 17.00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Przemienienie Pańskie w naszej parafii

20.08.2023

Przemienienie Pańskie, czyli ukazanie boskiej chwały Zbawiciela swym uczniom na górze Tabor, to radosne święto, które prawosławni chrześcijanie obchodzą 6/19 sierpnia. W ten dzień ukazany jest wszystkim wiernym sens życia - uczestniczenie w chwale Boga Żywego, co ortodoksyjna teologia nazywa przebóstwieniem. Każdy z nas może tego dostąpić, jeśli kroczy drogą ukazaną przez Cerkiew prawosławną w jej 2000-letnim doświadczeniu - drogą Zbawiciela i Jego Ewangelii.

W naszej parafii radość święta rozpoczęła się od całonocnego czuwania w piątek (18.08.2023 r.) o godz. 17.00. Następnego dnia w świąteczny poranek odbyły się dwie boskie liturgie o godz. 7.00 oraz 9.00. Po każdej służbie duchodni wychodzili na środek świątyni i święcili owoce. Robi się to nie tylko dlatego, że w tym czasie dojrzewają owoce, ale też dlatego, iż tu właśnie znajduje się związek z odrodzeniem stworzenia. Przypominają one zniszczone rajskie szczęście, a z drugiej strony – pocieszają nas obietnicą, że i w przyszłym życiu będą niejakie piękne rozkosze.

Sama słodycz smacznych płodów mówi o tej radości, która czeka na sprawiedliwych w Królestwie chwały: przypomina o tej duchowej słodkości, którą przeżył ap. Piotr wraz z innymi uczniami na górze Tabor. Oczywiście, Królestwo Boże nie jest jedzeniem i piciem, mówi ap. Paweł, a jest prawdą, światem i radością w Duchu Świętym (Rz. 14, 17); ale człowiek, podczas swojego dążenia do obrazowego, widzianego rozumienia niewidzialnych rzeczy – chce wyrazić duchowe prawdy poprzez wewnętrzny, zrozumiały obrzęd poświęcenia owoców. Tak i tutaj: przyszłą prawdę chwały Królestwa Bożego wierzący chrześcijanin przedstawia przy pomocy słodkich plonów.

 

xrs

zdjęcia: Włodzimierz Misijuk, Konstantyn Mizgier

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl