Nabożeństwa

Święta Liturgia

 
PONIEDZIAŁEK - SOBOTA
 
9.00
 
NIEDZIELA

7.00  

8.30 

10.00  

Modlitwa za dusze zmarłych

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA  9.00

Akatyst

ŚRODA 17.00

 

 

 

 

Pobierz kalendarium


Zobacz kalendarz prawosławny

Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w naszej parafii

29.08.2023

W narodzeniu dziewictwo zachowałaś, w zaśnięciu świata nie porzuciłaś,
Bogurodzico. Odeszłaś bowiem do życia, Matką będąc Życia, i Twymi modłami
wybawiasz od śmierci dusze nasze.

Troparion Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy

 

15/28 sierpnia wypada ostatnio święto z cyklu 12 wielkich świąt cerkiewnych, czyli Zaśnięcie Przenajświętszej Bogurodzicy. W ten dzień wspominamy ostatnie chwile, śmierć, zmartwychwstanie oraz wzięcie do nieba Matki Bożej. Jest to radosny czas, ponieważ Przeczysta Dziewica doskonale wypełnia powołanie dane Jej od Boga  i wraz z Jej Synem pokonuje największych wrogów ludzkości - śmierć, diabła i grzech. Matka Boża daje przykład wszystkim chrześcijanom, jak prowadzić zdrowe życie duchowe i jak podchodzić do kwestii ostatecznych, które czekają każdego z nas. 

W naszej parafii rozpoczęliśmy świętowanie od całonocnego czuwania w niedzielę (27.08.2023) o godz. 17.00. Podczas nabożeństwa duchowni wynieśli na środek płaszczennicę Matki Bożej i w trakcie kanonu jutrzni czytali piękne stichy przeplatane wersetami psalmu 118, w których rozważamy teologicznie znaczenie dzisiejszego święta.

W dzień święta (28.08.2023) odbyły się dwie Boskie Liturgie o godz. 7.00 oraz 9.00. Po każdej liturgii kapłani święcili zioła, które wierni przynieśli do świątyni. Tradycyjnie poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj.

 

xrs

zdjęcia: Eryk Straczyński

do góry

Prawosławna Parafia Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

Created by SkyGroup.pl