Czwarta Niedziela po Wielkanocy.
11.05.2014
W czwartą niedzielę po Wielkanocy Cerkiew wspomina paralityka. Jak czytamy w synaksarionie na tę niedzielę: Dzisiaj dlatego świętujemy ten cud, że miał on miejsce w Pięćdziesiątnicę, podobnie jak z Samarytanką i Ślepcem. Tomasza i niewiasty niosące wonności świętujemy bowiem, aby przekonać się o Zmartwychwstaniu Chrystusa, a pozostałe przed Wniebowstąpieniem, ponieważ On dokonał ich w różny sposób podczas żydowskiej Pięćdziesiątnicy i dlatego, że o nich tak dokładnie wspomina Jan.



