Gloria Victis! Pamiętamy!
10.08.2022
Zwrot Gloria victis! (pol. Chwała zwyciężonym!) znany był już w starożytności i oznaczał wyraz najwyższej czci dla pokonanych (wówczas najczęściej - wrogów). W polskiej tradycji, zwłaszcza od czasu powstania styczniowego (lata 1863/64) wyrażenie to pojawia się w literaturze dotyczącej zrywu niepodległościowego (np. w nowelach Elizy Orzeszkowej), znaleźć je można także na mogiłach powstańczych, a wyraża hołd dla niezłomnych, walczących z przeważającymi siłami wroga w słusznej sprawie. Podobne znaczenie ma zwrot ten, gdy mówi się o poległych mieszkańcach stolicy i powstańcach warszawskich roku 1944...



